Staff E-mail List

updated 12/10/07

If you would like to visit a teacher's web page simply click on their name.

First Name
Last Name
Department
E-mail Name
Tom
Adams
Athletic Director/Assoc Principal
Michael
Andersen
English/Social Studies
Darryll
Antisdel
Health / PE
Patsy
Atwell
Staff Assistant
Mary
Baker
LCHS
Jessica
Barkin
Math
Crystal
Bauer
Staff Assistant Life Skills
Technology
Heidi
Berry
Social Studies / IB Coordinator
Video Production
Dana
Blair
Photography/PE
Susan
Bristow
Media Specialist
Shawnia
Brown
Learning Support
Jois
Brownstein
English
Tamera
Burleson
Staff Assistant Structured Learning
Logan
Burnett
Spanish
Michelle
Buss
Science
Kelly
Cameron
Biology
Dave
Chartrey
Orchestra/IB Music Theory
Hiett
Cooper
English
Bart
Corcoran
Swing Building Operator
David
Cummings
Spanish/Math
Randy
Dalzell
Math
Didget
Dennis
Staff Assistant SCP
David
Douglas
Social Studies
Karen
Ellertson
Staff Assistant Life Skills
Shana
Ferguson
English
Natasha
Flak
WA St History
Kevin
Gadaire
School Resource Officer
Wade
Gauthier
BD Program
Carole
Gibson
Counselor
Janna
Girard
English
Paige
Gonzales
Staff Assistant SLC
Shawnda
Goodson
Clerk/Main Office
Kerry
Grant
Custodial Assistants
Gretchen
Greyhatton
English
Michele
Haberlach
Math
Hayden
Hagin
Math
Cindy
Harrington
Clerk/Career Center
Tim
Hegedus
CWP
Science/Horticulture
Steve
Hill
Psychologist
Katrina
Hoover
PE/Health
Christina
Iremonger
Principal
Don
Johnson
Learning Support
Shirley
Kanekoa
Spanish
Jamie
Keiser
Art
Joseph
Keller
Theater
Michael
Kelly
Pottery
Pat
Kelly
Building Operator
Lisa
Kennison
Nurse
Pamela
Kirkaldie
Counselor
Michael
Lane
Associate Principal
Shelley
Larson
English
Kathy
Lawrence
English
Brenda
Legette
Security
Tony
Liberatore
English / Social Studies / ASB
David
Long
Marketing / Coop Work Experience
German
Dana
Lubbers
Clerk/Business Office
Amy
Mammarella
Counseling Center Clerk
Lezlie
Manheimer
Staff Assistant Life Skills
Meri
Martin
English
Marsha
Maupoux
French
Roger
Mcallister
English
Literacy Specialist
Traci
McCormick
Staff Assistant Life Skills
Sean
Mcdonald
Math
Susan
Mckenzie
Math
Colleen
Mckinney
Chemistry
Darby
Meade
English / Social Studies
Math
Steven
Melonas
Life Skills
Sabrina
Milam
Staff Assistant Structured Learning
Jean
Miller
Media Clerk
Janice
Minor
Kitchen Manager
Barbara
Moore
Secretary
Valerie
Mortek
Social Studies / Credit Recovery
Dana
Newsom
Career Specialist
Rachael
Noell
SCP
Jean
Northrop
Kitchen
Julie
Nygaard
Math
Kim
Oefler
Staff Assistant Life Skills
Marlene
Olveda
Spanish
John
O'Rourke
PE / Social Studies
Scot
Parish
Structured Learning
Becky
Phillips
Associate Principal
James
Phillips
Social Studies
Jennifer
Pizot
French/German
Child Dev/Health/Pers Nutrition
Jaysun
Pyatt
PE
Tavia
Quaid
English / Social Studies
Joe
Reed
Security
Marilyn
Riley
Registrar
Mary
Riley
Staff Assistant Life Skills
Art
Sandison
Science
Carol
Sandison
Biology
Lynn
Sandor
ASB Clerk
Flo
Scott
Custodial Assistants
Mark
Shellenberger
Life Skills
Physics/Biology/Chemistry
Tim
Smith
Lewis & Clark
Dave
Soelberg
ASL
Jennifer
Stelter
Staff Assistant / SCP
Tyson
Sterne
Concert Band/Jazz Ensemble
Ryan
Stief
Staff Assistant SCP
Lynn
Stiefel
Clerk/Attendance
Teri
Stufflebean
Staff Assistant Life Skills
Michael
Thomas
Math
Christy
Thompson
Intervention Specialist
Bonnie
Tregaskis
Clerk/Audio Visual/Book Depository
Keith
Tubbs
Custodial Assistants
Cindy
Walseth
Computer Technology Assistant
Wayne
Wanke
Counselor
Ken
Wiggins
PE / Health
Technology / Yearbook Advisor
Jeff
Williams
Math
Candie
Wiser
Staff Assistant Learning Support
Bonnie
Womack
Clerk/Attendance